Haluzice, Beckov, Čachtické podzemí
Výprava na místa hrabenky Báthory
V sobotu ráno jsme se všichni sešli u Slávie a v modrozeleném autobuse jsme vyrazili za další romantikou a zajímavými cíly.
Tentokrát jsme cestu měli dalekou a jeli jsme až k Novému Mestu nad Váhom.
Naše první zastavení bylo v Haluzické tieňavě - tedy v soutěsce nebo třeba v kaňonu - přeložte si dle libosti. Byl to původní lesnický chodník, který byl dán do užívání turistům a jeho nádherný břečťanový porost, skalní rozsedliny, vodopádky a žebříky s můstky byly mimořádně krásné. Na konci naší cesty jsme sestup opět museli vystoupat a došli jsme k malebnému opuštěnému kostelíku, který byl v dávných dobách opevněn proti tureckým vpádům. S krásnými výhledy jsme místo opustili a jeli dál za druhým cílem naší výpravy.
Tentokrát jsme dojeli ke zřícenině hradu Beckov a ti, kteří vyrazili na jeho obhlídku, nelitovali zajímavých rozhledů z hradeb a také jsme ocenili i pěkný výklad. Divadlo už jsme nestihli, a tak jsme vyrazili za naším posledním cílem.
V Čachticích nás na náměstí u dřevěné sochy hraběnky Báthory vysadil náš autobus a šli jsme na domluvenou prohlídku Čachtického podzemí. Podzemí bylo vybudováno v původních sklepích domů, kde se lidé ukrývali před nájezdy a i nebezpečím. V těchto prostorách jsme měli možnost shlédnout trochu historie hraběnky Báthory a jejího podivného života i smrti. K tomu moc fajn vyprávění průvodkyně i p. Bitarovského. Ochutnali jsme i místní víno a ukázali nám pravděpodobný portrét této hraběnky.
A pak už nás čekala cesta domů. kam jsme v pořádku kolem 21 hodiny dorazili.
Bylo nás 48 a ušli jsme maximálně 4 km.
Zapsal Vašek a nafotil Otík Lacný
Krásný příspěvek
Za to jím patří vřelé dík.
Otík Lacný
Náhledy fotografií ze složky Haluzice, Beckov, Čachtické podzemí