Jdi na obsah Jdi na menu
 


Haluzice, Beckov, Čachtické podzemí

9. 6. 2018

Výprava na místa hrabenky Báthory

V sobotu ráno jsme se všichni sešli u Slávie a v modrozeleném autobuse jsme vyrazili za další romantikou a zajímavými cíly.

Tentokrát jsme cestu měli dalekou a jeli jsme až k Novému Mestu nad Váhom.

Naše první zastavení bylo v Haluzické tieňavě - tedy v soutěsce nebo třeba v kaňonu - přeložte si dle libosti. Byl to původní lesnický chodník, který byl dán do užívání turistům a jeho nádherný břečťanový porost, skalní rozsedliny, vodopádky a žebříky s můstky byly mimořádně krásné. Na konci naší cesty jsme sestup opět museli vystoupat a došli jsme k malebnému opuštěnému kostelíku, který byl v dávných dobách opevněn proti tureckým vpádům. S krásnými výhledy jsme místo opustili a jeli dál za druhým cílem naší výpravy.

Tentokrát jsme dojeli ke zřícenině hradu Beckov a ti, kteří vyrazili na jeho obhlídku, nelitovali zajímavých rozhledů z hradeb a také jsme ocenili i pěkný výklad. Divadlo už jsme nestihli, a tak jsme vyrazili za naším posledním cílem.

V Čachticích nás na náměstí u dřevěné sochy hraběnky Báthory vysadil náš autobus a šli jsme na domluvenou prohlídku Čachtického podzemí. Podzemí bylo vybudováno v původních sklepích domů, kde se lidé ukrývali před nájezdy a i nebezpečím. V těchto prostorách jsme měli možnost shlédnout trochu historie hraběnky Báthory a jejího podivného života i smrti. K tomu moc fajn vyprávění průvodkyně i p. Bitarovského. Ochutnali jsme i místní víno a ukázali nám pravděpodobný portrét této hraběnky.

A pak už nás čekala cesta domů. kam jsme v pořádku kolem 21 hodiny dorazili.

Bylo nás 48 a ušli jsme maximálně 4 km.

Zapsal Vašek a nafotil Otík Lacný

Krásný příspěvek

Sobota 9.6.2018 byla pro 48 havířovských turistů dnem pohody byl zorganizován zájezd na Slovensko do historické oblastí Baronky Alžběty Báthory  z Čachtic.
Nejprve jsme prošli Haluzickou soutěsku s krásným dnes už opuštěným kostelíkem.
Pak jsme se přesunuli k nedalekému zřícenému hradu. Po krátké přednášce o původu hradu jsme se odebrali k autobusu a dojeli jsme do Čachtic na prohlídku čachtického podzemí.
Prohlíželi jsme historické sklepení, ve kterém se hraběnka pohybovala a podle pověstí se tam děly různé neřesti.
Prohlídka s přednáškou, která byla zajímavá a poučná s ochutnávkou vín.
Cesta do historického sklepení byla krkolomná, bylo po deští, a tak to malinko klouzalo. A konec jsme to zvládli všichni.
Za tak velmi dobře připravený zájezd musíme především poděkovat panu Václavovi, který si dál práci a vytiskl na počítači mapky a povídaní na téma naplně výletu. 
Nesmíme také poděkovat Jarce za organizaci naplnění autobusu.

Za to jím patří vřelé dík.

Otík Lacný

 

Náhledy fotografií ze složky Haluzice, Beckov, Čachtické podzemí

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář