Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejbližší akce

Obrazek

Plánované akce našich turistů

duben 2022 - nekonečné sny

 

Postupně připravujeme tyto zájezdy

Do Obuvnického Muzea ve Zlíně a do ZOO Lešná

Plánujeme Dětřichov – Jelení farma, Rejvíz – Mechové jezírko, Jeseník - nakouknout do lázní

.....do Moravského Švýcarska

.....do Manínské tiesňavy a Čičman

....do Chřibů a Uherského Hradiště

....do stříbrného dolu v Polsku

 

Nové termíny Vám rádi postupně budeme sdělovat.

 

************************************************************************************************

 
............ plánujeme Obuvnické muzeum ve Zlíně a ZOO Lešnou.

Stálá expozice ze sbírek Muzea jihovýchodní Moravy se do roku 2012 nacházela ve vstupu do průmyslového areálu v centru města.

Obuvnické muzeum

Prostřednictvím více než tisíce exponátů seznamovala návštěvníky s historií i současností obouvání, vývojem výroby obuvi a dějinami ševcovského řemesla. Sbírkový fond sleduje vývoj obouvání od nejstaršího období českých dějin až po současnost. Nejranější období je zachyceno prostřednictvím replik. Nejstarší originály pocházejí z konce 16. století.

Obuvnické muzeumObuvnické muzeum

Unikátní je kolekce obouvání cizích národů. Jsou zde soustředěny různé typy obuvi ze všech kontinentů světa. Patrně nejvzácnější je soubor textilních střevíčků z období čínského císařství, velmi zajímavá je i kolekce atamanských bot, zakoupená v roce 1911 posledním majitelem buchlovského panství, dále soubor afrických sandálů a velká sbírka obuvi z Indie. Nejpřitažlivějšími exponáty pro návštěvníka jsou opánky z peří pštrosa emu a lidských vlasů, které sloužily v centrální Austrálii k rituálním obřadům. Nejrozsáhlejší a patrně nejucelenější kolekcí sbírkového fondu Obuvnického muzea je soubor obuvi z produkce firmy Baťa. Sleduje vývoj výroby od vzniku továrny v roce 1894 až po rok 1945, kdy byl obuvnický komplex znárodněn.

Zlínská zoo je jedinečným místem, kde uvidíte zvířata všech kontinentů v přírodním bioparku s volným výběhem. Zvířata tu žijí ve zdařilé napodobenině jejich původního prostředí. Ptáci žijí v ptačích voliérách, které připomínají jejich domovinu, savci jsou vystavováni v přírodních expozicích.

Za jeden den procestujete Afriku, Asii, Austrálii a Jižní Ameriku a seznámíte se s 222 druhy zvířat. Mezi ta nejatraktivnější patří sloni, žirafy, nosorožci, gorily, lachtani, lvi, tygři, tučňáci, papoušci, mravenečníci nebo lamy a řada dalších. V nové tropické hale Yucatan mezi faunou a flórou uvidíte vzpomínku na civilizaci Mayů, někdejších obyvatelů Yucatánského poloostrova. Říká se, že Zoo Zlín patří k nejkrásnějším místům celé Moravy.

Od června 2018 je otevřena nová expozice v části Amazonie (která prochází dlouhodobou proměnou) s názvem Guayanas. Ve zcela proměněných expozicích se postupně představí nejen původní obyvatelé amazonské oblasti, např. opičky kotulové, čáje, čápi jihoameričtí a papoušci ara, ale také nové druhy. K nim patří mravenečníci čtyřprstí nebo na skutečný chovatelský poklad – tamaríni pestří. Ty zlínská zoo chová jako jediná v České republice.
 
Zoo Zlín - jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Plánujeme Dětřichov – Jelení farma, Rejvíz – Mechové jezírko, Jeseník - nakouknout do lázní.

Jelení farma

Už jste se někdy octli uprostřed víc než stohlavého stáda jelenů, laní a kolouchů? Tenhle zážitek si můžete dopřát na Jelení farma Dětřichovfarmě v Dětřichově u Jeseníku, kam vás zavedeme. Na vlečce traktoru vás zavezou mezi zvířata, která jsou ovšem na turisty zvyklá, takže se nebojí a dokonce si od vás klidně

vezmou pamlsek třeba v podobě jablíčka. O tomhle „jelením safari“ nám prozradí místní správce řadu zajímavostí o životě jelenů i laní. Hodiny lze pozorovat ladný, lehký a ušlechtilý pohyb jelenů, kteří si na návštěvníky natolik zvykli, že jim žerou pamlsky přímo z ruky. Dokonce jsou i jedinci, kteří dokáží stát celé minuty v klidu a nechají se drbat pod bradou. A pak vás pozveme ještě na jeden výlet. Vystoupáme na Křížový vrch. Zdobí ho kostelík, který připomíná, že vrch býval poutním místem. V devatenáctém století na něm vyrostla kaplička, do níž byl umístěn obraz Matky Boží ze Svatého kopečku u Olomouce. A k němu se lidé naučili chodit. K vrcholu nás zavede křížová cesta.

Rejvíz Velké mechové jezírko

Chráněné území leží v mělké pánvi na rozvodí Černé Opavy a Vrchovištního potoka. Je tvořeno dvěma spojenými vrchovišti, v jejichž středech se nachází tzv. mechová jezírkaPro seznámení s touto lokalitou byla otevřena naučná stezka do středu rezervace. Na trase 2,2 km je 5 zastavení s názornými texty o hlavních fenoménech lokality.Zlatokopecký skanzen a rašeliniště Rejvíz - Česká republika ...

Největší rašeliniště na severní Moravě typu rozvodnicového vrchoviště s přechody ke slatinám, vzniklo v postglaciálu (před 6 - 7 tisíci lety) a jeho přírodní prostředí se uchovalo díky chladnému klimatu. Ve východní a západní částí se nacházejí jezírka. Rašeliniště má specifické rostlinstvo a živočišstvo s řadou chráněných a ohrožených druhů rostlin a živočichů. Součástí rezervace Rejvíz je rozsáhlý komplex rašelinných luk v prostoru mezi Velkým a malým mechovým jezírkem. Charakteristická je pro ně vysoká hladina podzemní vody a rozsáhlé porosty rašeliníku. Pestrost vegetační struktury tohoto typu luk je určována dominantními druhy – nejčastěji ostřicemi, Skřípinou lesní, Pcháčem potočním, přesličkami, Tužebníkem jilmovým, a proto jsou louky kolem Rejvízu nejenom mozaikou druhů, ale podle ročních období i pestrou paletou barev. K nejvzácnějším zde patří Ostřice chudokvětá, Tuřice odchylná, Tuřice blešní, Bazanovec kytkokvětý, Hladilka obecná, Mečík střecholistý a mnohé další.

Díky vhodné konfiguraci terénu, který umožňuje dostatečné zadržování vody na nepropustném podloží, byly dány základní podmínky pro vznik rašeliniště. Původní smrkový les vlivem silného zamokření odumřel a byl postupně Výlet na rašeliniště Rejvíz – největší rašeliniště na Moravě a ve ...nahrazen porosty Borovice blatky, která dorůstá do výšky 15 m při stáří maximálně do 200 let. Současně došlo v dalším vývoji k intenzivnímu růstu rašeliníku a tvorbě rašeliny. Zaoblený tvar vrchoviště vzniká odstředivým růstem rašeliníkových trsů. Celý jeho povrch je tvarově členěn na menší celky - vypouklé sušší bulky a jejich sníženiny obvykle zalité vodou - šlenky. Rašelinná jezírka se nazývají blanky a jejich silně zamokřelé okraje – lagg. Celková hmota humolitu ve vrchovišti je odhadována na 2,5 milionu m3. Velké mechové jezírko se nachází ve středu západního jádra rašeliniště. Vrstva rašeliny zde dosahuje mocnosti 300 cm. Okolí jezírka tvoří porosty Borovice blatky s podrostem mechu rašeliníku a jiných typických rostlin. Vyskytuje se zde i drobná masožravá Rosnatka okrouhlolistá. Kromě rostlin zde mají útočiště vzácné druhy živočichů, z nichž např. Žluťásek borůvkový a Šídlo rašelinné jsou glaciální relikty - po odeznění glaciálu ustupovaly na sever a na některých vhodných typech lokalit (rašeliniště, sutě, apod.) objevily vhodné existenční podmínky. Až výzkumy z poslední doby prokázaly, že rejvízské rašeliniště patří mezi nejbohatší ve výskytu pavouků. Severovýchodně od Velkého jezírka leží Malé mechové jezírko, které již dnes zcela zarostlo a je veřejnosti nepřístupné.

Přemýšlejte o dalších zážitkových výpravách na další období

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Lednice, zámrek, zahrady, mimaret celodenní prohlídka areálu

(Jar.Mol@seznam,ch, 26. 6. 2017 23:59)

Kromě Lednického areálu v měs.říjnu.
Bude jistě zajímavý zájezd pro vodu do Turzovky s pěknou procházkou lesem a prohlídkou originál. kostelíků. Třeba někdy v září.
Toto jsou mé podnětné návrhy na zajímavé autobusové
celodenní zájezdy, na které si zamlouvám po 2 místa. Děkuji a zdravím.
Jarmila Moldrzyková

zajezd

(Hanzalkova, 4. 5. 2017 8:48)

skleróza míním zájezd v červnu pá páá Lu

zajezd

(Hanzalkova, 4. 5. 2017 8:46)

Jaruško hlásím 2 místa ještě to100 % nevím ale rozhodně ti dám včas vědět LIDUŠ

Přihláška na zájezd

(Brigita Plačková, 3. 3. 2017 10:15)


Přihlašují se na zájezd dne 8,května 2017 na osoblažsko


Děkuji Brigita

Zájezd 8. května 2017

(Jaroslav a Naďa Gavačovi, 25. 2. 2017 10:56)

Na zájezd dne 8. května 2017 na osoblažsko přihlašuji dvě osoby. Děkujeme N.a J. Gavačovi

velmi pěkné

(Půrová Jarka, 12. 12. 2016 14:56)

jen mi řekni Mikuláši kdo ti skládá tvé básničky, je to TALENT - moc pěkné !!! Jarka

Zájezd do Polska

(Vašek, 4. 11. 2016 6:52)

Paní Plačková,
ohledně přihlášky na zájezd je třeba kontaktovat p. Půrovou - tel.: 591123217.
Určitě Vám sdělí jestli je volné místo...

zájezd do Polska

(Brigita Plačková, 3. 11. 2016 21:53)


Pokud by bylo volné místo jela bych velice ráda
8.11. jsem v Konstantinových lázních

pěkný den

(Marcela z Karviné, 16. 12. 2015 19:31)

škoda, že zase jdu k zubaři, těším se až Vás všechny zase uvidím

Re: pěkný den

(Anděla, 20. 1. 2016 10:14)

Tak ať tě zubař moc netrápí.

těším se

(Jarka Horzenkova, 28. 10. 2014 14:46)

Samozřejmě jedem s mužem do Rožnova...těšíme se....